Dziel się Uśmiechem

Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków.

Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej, od 2013 roku prowadzi program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem”.

Partnerzy programu:

                 

Podczas każdej edycji programu „Dziel się Uśmiechem” uczniowie z całej Polski poznają zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowiadują się jak zapobiegać próchnicy zębów w 4 prostych krokach. Działania edukacyjne podejmowane w ramach akcji mają utrwalać u dzieci właściwe nawyki oraz zmniejszać skalę problemu próchnicy w Polsce.

Dzięki inicjatywie już blisko 900 tys. uczniów z całej Polski poznało prostą receptę na zdrowe i czyste zęby Z początkiem września 2023 r. ruszyła 11 odsłona programu. Od tego roku w zajęciach mogą także uczestniczyć zerówkowicze. W trakcie lekcji w szkołach, z pomocą atrakcyjnych materiałów dydaktycznych, kolejne 150 tys. uczniów klas 0-3 dowie się jak  prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Od 5 lat ambasadorką programu jest Magdalena Różczka, aktorka i działaczka społeczna.

Materiały dla uczniów zostały stworzone przez Mars i Polski Czerwony Krzyż we współpracy z ekspertami z PTS oraz PTSD. Są one atrakcyjne dla dzieci i wpisują się w podstawę programową. Nauczyciele mogą je  wykorzystać przeprowadzają zarówno klasyczne lekcje w klasach, jak i podczas nauczania zdalnego.

 

Materiały edukacyjne 

 
 

Scenariusze lekcji dla nauczycieli

ZESZYTY ĆWICZEŃ

Zeszyt ćwiczeń przeznaczony dla dzieci w zerówce i klasach 1-3. Wypełniony jest ciekawymi zadaniami, które w atrakcyjny i przystępny sposób przybliżą zasady dbania o zdrowy uśmiech.     

SCENARIUSZ LEKCJI

4 scenariusze zajęć zawierające elementy kluczowe do realizacji podstawy programowej w zerówce i klasach 1-3. Pozwolą przeprowadzić angażujące lekcje dot. zdrowia jamy ustnej.

prezentacja-orbit

PREZENTACJA

Zestaw 4 interaktywnych prezentacji, które będą pomocne w przeprowadzeniu lekcji pełnej wiedzy i zabawy. Zobacz poszczególne tematy lub pobierz je wszystkie.

animacja-orbit

ANIMACJA

Ciekawa dwuminutowa animacja wideo przeznaczona dla dzieci z zerówki i klas 1-3, która w przyjazny sposób przedstawi i pomoże utrwalić 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów.

MOJE ZĘBY

Materiał do tych zajęć obejmuje zagadnienia związane z budową, rolą i funkcjami zębów oraz ich rodzajami. Wskazane zostaną powody, dla których trzeba dbać o higienę jamy ustnej.   

DBAM O ZĘBY

Położono tutaj nacisk na zagadnienie czterech prostych kroków dla zdrowych i czystych zębów. Uczniowie zapoznają się z zasadami prawidłowej higieny jamy ustnej.

ZDROWE ZĘBY

Dzieci dowiedzą się, kim są naturalni sprzymierzeńcy zdrowych zębów: fluor, dieta i ślina. Omówiona jest również rola profilaktyki, a także związek codziennej diety ze zdrowiem zębów.

IDĘ DO STOMATOLOGA

Uczniowie zapoznają się z pracą lekarza dentysty, a poprzez wyjaśnienie specyfiki jego zawodu oswajają się z wizytą w gabinecie dentystycznym i rozpraszają lęki z nią związane.

Patroni honorowi:

Wróć do góry