Bądź bezpieczny

Powódź, burza, epidemia - to sytuacje nieprzewidywalne, ale można się do nich odpowiednio przygotować. Polski Czerwony Krzyż prowadzi kampanię edukacyjną "Jestem bezpieczny z PCK", której celem jest pokazanie, w jaki sposób zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo w kryzysowych sytuacjach.

Aby być bezpiecznym i przygotowanym na kryzysowe sytuacje, wypadki i katastrofy, wystarczą 3 proste kroki.

Krok 1 Przygotuj swój zestaw na kryzysowe sytuacje.

W każdym domu powinien być podręczny zestaw ratunkowy w formie plecaka czy torby, w której znajdują się niezbędne rzeczy, ułatwiające nam reagowanie w sytuacjach kryzysowych, kiedy nie ma czasu na myślenie o tym, gdzie znajdują się poszczególne przedmioty, które pomogą przetrwać czas oczekiwania na służby ratunkowe. Zestaw powinien zawierać m.in.: żywność o długim terminie przydatności do spożycia i wodę, apteczkę i artykuły medyczne oraz kopię ważnych dokumentów. W zestawie ratunkowym warto także umieścić latarkę, dodatkowe baterie i gotówkę.

Krok 2 Opracuj swój plan na wypadek

Każda z sytuacji kryzysowych jest inna, ale ważne jest, aby ustalić plan działania dla danej rodziny. Musimy wiedzieć, jak postępować w razie katastrofy. Wspólnie ustalamy, gdzie możemy się spotkać, gdy z jakiegoś powodu zostaniemy rozdzieleni oraz jak i z kim się skontaktować, aby poinformować o tym, że jesteśmy bezpieczni.

Polski Czerwony Krzyż stworzył specjalną platformę, która może ułatwić kontakt z bliskimi w sytuacjach kryzysowych. Platforma będzie uruchamiana na stronie badzbezpieczny.pck.pl podczas klęsk i katastrof, aby pomóc tym, którzy stracili kontakt z bliskimi.

Krok 3 Bądź poinformowany!

Przygotowując się na wypadek katastrofy warto sprawdzić, jakie rodzaje katastrof i sytuacji kryzysowych mogą wystąpić w naszym otoczeniu.

Dowiedz się więcej na www.badzbezpieczny.pck.pl

Wróć do góry