Do ukraińskiej Buczy trafiły materiały budowlane oraz agregaty prądotwórcze o łącznej wartości 1 mln zł. To efekt współpracy UN Global Compact Network (UN GCNP) United Nations Office for Project Services in Ukraine (UNOPS Ukraine), Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) oraz firm działających na rynku nieruchomości i budownictwa
Przekazane rzeczy z trzech transportów (od grudnia 2022 do sierpnia 2023) pozwoliły ocieplić i odbudować 50 budynków, w tym domy znajdujące się przy ulicy Yablunskiej, gdzie jeszcze rok temu toczyły się zaciekłe walki o wyzwolenie Buczy, miasta będącego symbolem okrucieństwa armii rosyjskiej wobec ludności cywilnej.
Skala zniszczeń materialnych oraz liczba na zawsze skrzywdzonych ludzi w Buczy jest ogromna. To niewyobrażalne, że w XXI wieku, w środku Europy wydarzyły się tak okrutne rzeczy. Nie godzimy się na taki świat, dlatego z całych sił próbujemy naprawić to, co zostało zniszczone. Dzięki trzem transportom materiałów budowlanych i pomocowych, mieszkańcy zrujnowanej Buczy przetrwali ostatnią zimę, a teraz starają na nowo odbudować swoje miasto. Jestem dumny ze współpracy UN GCNP, UNOPS Ukraine, PKC oraz biznesu. Dzięki naszym działaniom dołożyliśmy cegiełkę do lepszej przyszłości dla świata – mówi Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland oraz przedstawiciel UNOPS w Polsce.
Wraz z innymi przedstawicielami biznesu i organizacji pozarządowych uczestniczył 29 sierpnia 2023 roku, czyli w dzień upamiętniający ofiary zbrodni wojennych, w spotkaniu zorganizowanym w Buczy przez burmistrza Anatoliia Fedoruka.
Pierwszy transport UN GCNP, UNOPS Ukraine i PCK trafił do brutalnie skrzywdzonego miasta jeszcze w grudniu 2022 roku. Wówczas dostarczono m.in. wełnę mineralną, blachę i dachówkę modułową. W kolejnym transporcie z lutego 2023 roku znalazły się agregaty prądotwórcze, a także dodatkowe paczki żywnościowe i zestawy higieniczne. Ostatni z trzech transportów wyruszył z Polski w lipcu 2023. Polski Czerwony Krzyż koordynował realizację konwojów humanitarnych, odpowiadając za ich sprawną organizację od strony logistycznej.
Władze w Ukrainie pochwaliły się skutecznym wykorzystaniem przekazanych do tej pory darów: 46 domów w Buczy zostało wyposażonych w folię izolacyjną, 13 nieruchomości otrzymało nowe blachy. W 10 domach i budynku administracyjnym wykorzystano wełnę mineralną. Z kolei 4670 blachodachówek posłuży do budowy dachu w lokalnym domu kultury w centrum Buczy. Dwa spośród 19 generatorów prądu zapewnia ciągłość pracy przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, pozostałe będą wykorzystane podczas nadchodzącej zimy.
Rozmiar wyzwań humanitarnych, które wywołała wojna w Ukrainie, jest ogromny: przerasta możliwości samodzielnej odpowiedzi ze strony jednego państwa, organizacji czy firmy. Dlatego tak ważne są partnerstwa, współdziałanie podmiotów dysponujących różnym, często niezbędnym potencjałem – środkami, doświadczeniem, a przede wszystkim determinacją i zaangażowaniem w prowadzeniu działań wyróżniających się wysoką efektywnością. Cieszę się niezmiernie ze współpracy z UN Global Compact Network Poland. Dziękuję za to wymierne partnerstwo. Tak rozumiemy w Polskim Czerwonym Krzyżu współdziałanie na rzecz pomocy osobom potrzebującym wsparcia – mówi Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Reprezentowana przez niego najstarsza i najpotężniejsza organizacja humanitarna na świecie – działająca w 192 krajach, przy wsparciu 16 milionów wolontariuszy – pomaga Ukrainie od pierwszych godzin konfliktu zbrojnego z 2022 roku. Pomoc potrzebna będzie również po zakończeniu trwających działań wojennych. Bank Światowy w tegorocznym raporcie prognozuje, że na odbudowę zniszczonej Ukrainy trzeba będzie przeznaczyć 411 mld USD. To ponad dwukrotność PKB Ukrainy uzyskanego w 2021 roku.