Znamy zwycięzców 30. Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką

Wielkie emocje, duża dawka merytorycznej wiedzy, chwila niepewności w oczekiwaniu na ostateczny wynik i wszystko stało się jasne. Znamy już zwycięzców jubileuszowej 30. Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Uczestnicy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych musieli przejść wcześniej aż przez 3 wymagające etapy, by dotrzeć do wielkiego finału. Zwyciężczyni w kategorii dla szkół ponadpodstawowych otrzymała indeks wymarzonej uczelni wyższej, a Biedronka wręczyła w obu kategoriach wiekowych nagrody specjalne – „Nadzieja Biedronki” za najciekawsze, zrealizowane akcje prozdrowotne w lokalnych społecznościach.

Wielki finał Olimpiady odbył się w weekend 16-18 czerwca w Łodzi. Jego organizatorem był Polski Czerwony Krzyż a partnerem głównym sieć Biedronka. Na wszystkich uczestników czekał bardzo wymagający test wiedzy, w którym musieli odpowiedzieć na pytania m.in. z zakresu żywienia, profilaktyki zdrowotnej i dbałości o środowisko naturalne. To jednak nie wszystko, 32 finalistów musiało także zreferować w formie prezentacji działania prozdrowotne, które zrealizowali wśród swoich społeczności lokalnych, na wcześniejszym etapie konkursu. W obu komisjach, oceniających daną kategorię wiekową, oprócz ekspertów zaproszonych przez PCK zasiadali także przedstawiciele sieci Biedronka.

Jesteśmy pod wrażeniem wiedzy, którą zaprezentowali młodzi uczestnicy finałowego etapu 30. Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Jeszcze więcej o młodym pokoleniu mówią projekty, które zaprezentowali finaliści. Działania na polu edukacji żywieniowej i zdrowego stylu życia, podejmowane przez sieć Biedronka są kluczowym filarem naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Realizujemy je również przez wspieranie tak ważnych inicjatyw jak Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką. Doceniając zaangażowanie uczniów ufundowaliśmy specjalną nagrodę „Nadzieja Biedronki” dla najlepszych prezentacji z obu kategorii wiekowych. – Karolina Błońska, starsza menedżerka ds. zrównoważonego rozwoju w sieci Biedronka

Tegorocznymi zwyciężczyniami Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką okazały się: Blanka Bogucka ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kędzierzynie-Koźlu oraz Alicja Czerw z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie. Po drodze, w zdrowej, sportowej rywalizacji naukowej pokonały kilkanaście tysięcy rówieśników. Nadziejami Biedronki zostały z kolei Weronika Rybaczek oraz Natalia Domownik.

 

Ta edycja Olimpiady była wyjątkowa. Finał zorganizowaliśmy już po raz trzydziesty. Z okazji jubileuszu oddaliśmy do użytku nową stronę internetową (www.olimpiadazdrowiapck.pl). Rekrutację prowadziliśmy na niespotykaną dotąd skalę – zaproszenia trafiły do 17 000 szkół w całej Polsce. W sumie do tej pory we wszystkich edycjach wzięło udział ponad 1,2 mln uczniów. Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką wpisuje się w „Strategię 2030” Polskiego Czerwonego Krzyża – jednym z naszych kluczowych celów jest promowanie wśród młodzieży wiedzy o zdrowiu i środowisku naturalnym. Dziękujemy Biedronce, naszemu Partnerowi, za owocną współpracę. Gratulujemy wszystkim uczestnikom finału, szczególnie zwycięzcom! – Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża

Olimpiada Zdrowia PCK to konkurs przeznaczony dla uczniów klas 6 – 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Konkurs składa się z czterech etapów – szkolnego, rejonowego (powiatowego), okręgowego (wojewódzkiego) i finału. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązują test wiedzy obejmujący zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, a także przeciwdziałaniem marnowaniu żywności i surowców.

Patronami 30. edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką są: rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Opolski. Patronem Głównym jest sieć Biedronka.

Lista laureatów 30. Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką:

Kategoria szkoły podstawowe (klasy 6-8):

  • Miejsce 1: Blanka Bogucka (SP nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kędzierzynie-Koźlu)
  • Miejsce 2: Krystian Piełudź (SP nr 6 im. Obrońców Westerplatte w Starachowicach)
  • Miejsce 3: Justyna Kowalska (SP im. Mikołaja Kopernika w Rogowie)
  • Nadzieja Biedronki: Weronika Rybaczek za projekt „Daj ziemi szansę”

Kategoria szkoły ponadpodstawowe:

  • Miejsce 1: Alicja Czerw (LO im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie)
  • Miejsce 2: Alicja Puchalska (I LO im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze)
  • Miejsce 3: Izabela Ostój (I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach)
  • Nadzieja Biedronki: Natalia Domownik za projekt „Wiele twarzy białka”

Mikoł

Wróć do góry