Dzięki programowi Always #AkcjaDonacja kolejnych 24 000 dziewcząt mogło być obecnych na zajęciach szkolnych. W ramach drugiej edycji programu Polski Czerwony Krzyż dostarczył prawie 2 000 000 podpasek dla uczennic 498 szkół w całej Polsce.
Szacuje się, że na całym świecie z 1,9 miliarda osób menstruujących, 500 milionów nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Co 5 kobieta lub dziewczyna w Polsce ma problem z dostępem do odpowiednich środków higieny menstruacyjnej, a 1 na 6 dziewcząt opuściła zajęcia lekcyjne podczas miesiączki z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych. To wyniki ostatnich badań, które pokazują, jak dużym problemem w naszym kraju jest ubóstwo menstruacyjne.*
Polski Czerwony Krzyż jest partnerem społecznym kampanii marki Always pod nazwą #AkcjaDonacja, prowadzonej przez firmę Procter & Gamble od marca 2020 r. Celem kampanii jest zebranie środków finansowych na zakup pakietów podpasek dla uczennic zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym. Always#AkcjaDonacja to pierwszy program w polskich szkołach, w ramach którego uczennice pochodzące z potrzebujących rodzin otrzymują pakiety podpasek marki Always, a pośrednio wsparcie w procesie stawania się silnymi, pewnymi siebie kobietami.
Pomimo pandemii, przez którą większość szkół była zamknięta, w ramach dwóch edycji programu Always #AkcjaDonacja udało się przekazać pakiety podpasek do ponad 60 000 dziewcząt z 12 województw. Podczas tegorocznej, drugiej edycji programu, pakiety podpasek były przekazywane dziewczętom przez pedagogów szkolnych oraz nauczycieli podczas indywidualnych zajęć, spotkań, a także podczas egzaminów szkolnych i zajęć stacjonarnych w szkołach, które przywrócono w maju br.
W 2021 roku w programu wzięło udział 498 szkół z 12 województw. Prawie 2 000 000 podpasek trafiło do 24 177 uczennic, z czego 14 096 to dziewczęta uczęszczające do szkół podstawowych (klasy 6-8) oraz 10 091 dziewcząt ze szkół średnich. Wśród beneficjentek programu Always#AkcjaDonacja znalazły się także 283 uczennice szkół specjalnych (np. szkół przyszpitalnych dla uczniów z chorobami przewlekłymi), 179 uczennic szkół integracyjnych i 169 uczennic przebywających w pod opieką ośrodków wychowawczych (domów dziecka i centrum interwencji kryzysowej).