Świętujemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia z inicjatywy ONZ na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Dla Polskiego Czerwonego Krzyża to szczególny czas, ponieważ nasza organizacja – w wymiarze krajowym, jak i globalnym – opiera się w dużej mierze na wolontariacie. Na całym świecie działa 16 milionów wolontariuszy Czerwonego Krzyża.

W dobrowolną działalność Polskiego Czerwonego Krzyża może zaangażować się każdy – bez względu na narodowość, przynależność do grupy etnicznej, pochodzenie społeczne, płeć, religię, język czy poglądy polityczne. Jesteśmy od 160 lat organizacją neutralną, nigdy nie opowiadamy się po żadnej stronie konfliktu, co daje nam możliwość pomagania każdemu.

Podstawowymi jednostkami naszego Stowarzyszenia, w których może działać wolontariusz są: koła, kluby i grupy PCK. Szczególną popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszą się Kluby Wiewiórka, Szkolne i Akademickie Koła PCK i Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieży PCK, zaś wśród ludzi dorosłych: Kluby Honorowych Dawców Krwi PCK, oraz Kluby Seniorów.

Ze względu na naszą misję bardzo ważne są też Grupy Ratownictwa PCK i Grupy Pomocy Humanitarnej PCK, złożone z wolontariuszy. Polski Czerwony Krzyż od początku działalności w obszarze ratownictwa i ochrony ludności współpracuje z władzami i instytucjami publicznymi, wspierając pomoc humanitarną, medyczną i materialną: w zależności od występujących potrzeb.

„Bezinteresowne pomaganie innym przynosi satysfakcję i radość. Dlatego warto być wolontariuszem Polskiego Czerwonego Krzyża – bez względu na wiek. Dla ludzi młodych to szansa na kształtowanie wrażliwości społecznej oraz wielu umiejętności przydatnych w życiu dorosłym” tłumaczy Patrycja Smolińska, specjalista ds. wolontariatu w Biurze Zarządu Głównego PCK.

W tym roku Polski Czerwony Krzyż wprowadza nowe narzędzie do rejestracji wolontariuszy – Internetowy System Zarządzania Wolontariatem PCK. Dzięki temu nowoczesnemu systemowi każdy wolontariusz będzie miał indywidualne konto, dzięki któremu zyska dostęp do proponowanych aktywności i szkoleń organizowanych przez oddział PCK, będzie mógł wygenerować zaświadczenie, że jest wolontariuszem, jak również na bieżąco przekazywać informacje koordynatorowi wolontariatu w swoim oddziale.   

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to doskonała okazja, aby wyrazić ogromną wdzięczność dla naszych niezastąpionych wolontariuszy.
 
„Wasze zaangażowanie, oddanie i serce, które wkładacie w naszą organizację są nieocenione.
Dzięki Wam świat staje się piękniejszy! ” –
Jerzy Bisek
Prezes
Polskiego Czerwonego Krzyża

Katarzyna Mikołajczyk
Dyrektor Generalna
Polskiego Czerwonego Krzyża

Wróć do góry