Pomoc Czerwonego Krzyża dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti

14 sierpnia 2021 na Haiti nastąpiło potężne trzęsienie ziemi. Według ustaleń Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca: 2 248 osób zmarło, 12 763 zostało rannych, 329 zaginionych, 53 815 domów uległo zawaleniu, a 83 770 domów zostało uszkodzonych. 690 000 to populacja osób bezpośrednio dotkniętych trzęsieniem ziemi poprzez utratę środków do życia, a przez to poczucia bezpieczeństwa.

Od pierwszych chwil tej tragedii wsparcia poszkodowanym udziela Haitański Czerwony Krzyż, który we współpracy z Federacją działa w obszarze poszukiwań, pierwszej pomocy, organizacji schronienia, zapewnienia środków utrzymania, a także oczyszczania i dystrybucji wody. Dzięki hojności darczyńców, którzy odpowiedzieli na międzynarodowy apel Federacji z prośbą o pomoc dla Haiti, zakupiono i rozdano zestawy pomocowe składające się z wody butelkowanej, artykułów higienicznych, koców, narzędzi i filtrów do oczyszczania wody.

Docelowo planuje się objąć opieką 35 000 osób tj. 7 000 gospodarstw domowych. Przewiduje się, że działania pomocowe będą trwały do końca lutego 2023 roku.

Polski Czerwony Krzyż zakończył zbiórkę na rzecz poszkodowanych w wyniku tej klęski i przekazał zebrane środki do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w odpowiedzi na jej apel. Dołączył tym samym do grona ponad 30 stowarzyszeń krajowych Czerwonego Krzyża i czerwonego Półksiężyca, które wspierają operację pomocy humanitarnej na Haiti. Wszystkim darczyńcom indywidualnym serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

Wróć do góry