PCK przygotował 70 000 wyprawek szkolnych dla polskich i ukraińskich dzieci

Polski Czerwony Krzyż jak co roku we wrześniu prowadzi akcję „Wyprawka dla Żaka”. W tym roku ma ona szczególny charakter i niespotykaną skalę, ponieważ wyprawki przekazywane są nie tylko dla potrzebujących dzieci z polskich rodzin, ale także dla dzieci z Ukrainy. Partnerami akcji, dzięki którym udało się sfinansować wyprawki są: Amazon i sieć Biedronka.

We wrześniu do polskich szkół dołączyło prawie 200 tys. dzieci z Ukrainy. Tylko na Mazowszu 32 692 osoby, z czego ponad 50 proc. w Warszawie. Polski Czerwony Krzyż od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie wspiera uchodźców przybywających do Polski. Grupą, która najbardziej potrzebuje wsparcia są matki z dziećmi, organizujące swoje życie na nowo w Polsce. Już w kwietniu PCK przekazał ponad 16 000 wyprawek, a obecnie 60% przygotowanych plecaków z wyposażeniem trafi do dzieci z Ukrainy.

Początek roku szkolnego to również trudny okres dla budżetów domowych w polskich rodzinach. Z powodu wysokiej inflacji, wyprawki do szkoły są 20–30 proc. droższe niż rok temu, co oznacza, że nie zawsze 300 zł, które rodzice otrzymują w ramach dofinansowania wystarcza na zakup wszystkich niezbędnych przyborów, zwłaszcza w rodzinach w których są starsze dzieci, co wiąże się z zakupem książek do szkoły średniej.

„PCK co roku przekazuje pomoc w różnych formach dla ponad 120 000 rodzin. Wyprawki szkolne dla dzieci to duże wsparcie dla polskich i ukraińskich rodzin i bardzo się cieszę, że mamy tak wspaniałych partnerów, którzy razem z nami odpowiadają na aktualne potrzeby społeczne.” – mówi Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego PCK.

Wyprawki udało się przygotować dzięki środkom finansowym przekazanym przez Amazon oraz sieć Biedronka i jej klientów.

 

„Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie, Amazon aktywnie uczestniczy w działaniach pomocowych dla osób dotkniętych tym konfliktem, adresując najbardziej pilne potrzeby ukraińskich dzieci i ich rodzin. Razem możemy znacznie więcej, stąd – poza uruchomieniem centrum pomocy humanitarnej w Katowicach, drukiem książek dla ukraińskich dzieci w ich ojczystym języku, zbiórką plecaków i przyborów szkolnych tuż po pojawieniu się ukraińskich dzieci w polskich szkołach czy zorganizowaniem programu integracyjno-edukacyjnego w Amazon STEM Kindlotekach – połączyliśmy siły z PCK. Jesteśmy tam, gdzie możemy nieść realną i wartościową pomoc!” – podkreśla Barbara Krystosiak, starsza menedżerka Amazon ds. relacji ze społecznościami.

Pracownicy Amazona zaangażowali się w konfekcjonowanie i wysyłkę wyprawek szkolnych do oddziałów PCK. Wsparcie logistyczne jest bardzo ważne dla organizacji humanitarnych, które starają się docierać z pomocą tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Z kolei wyprawki finansowane przez sieć Biedronka zawierają dodatkowo maskotki Gangu Swojaków, które poza przyborami szkolnymi trafią przede wszystkim do najmłodszych dzieci.

„Chcemy by obdarowane dzieci mogły godnie rozpocząć rok szkolny, by móc koncentrować się na nauce i wspólnym czasie z rówieśnikami. Uważamy, że działania na rzecz wyrównywania szans powinny być absolutnym priorytetem nas wszystkich. Jednym z głównych elementów naszego programu „Wsparcie dla Ukrainy” jest integracja dzieci z Polski i Ukrainy. Działania naszych partnerów społecznych, w tym PCK, są kierowane głównie do dzieci jako najbardziej wrażliwej grupy społecznej na działania wojenne.” – mówi Karolina Błońska-Szubstarska, starsza menedżerka ds. CSR w sieci Biedronka.

Wyprawki będą rozdawane przez oddziały PCK do końca września we współpracy ze szkołami, ośrodkami pomocy społecznej oraz samorządami. 70 000 dzieci z Polski i Ukrainy otrzyma plecaki z wyposażeniem szkolnym o łącznej wartości prawie 8 500 000 złotych.

 

Wróć do góry