W całej Polsce wolontariusze i pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża niosą pomoc seniorom, chorym i tym, którzy są w kwarantannie.

Działania dla seniorów

Ze względu na epidemię wiele miejsc spotkań dla seniorów zostało zamkniętych. Mimo tego Polski Czerwony Krzyż nie zapomina o swoich podopiecznych. Na Lubelszczyźnie ruszyła akcja „Przepis na pomoc”, w ramach której wolontariusze z Grupy SIM PCK z całego województwa będą kontaktować się telefonicznie z osobami starszymi korzystającymi z naszych Klubów Seniora CZAS, aby w tym trudnym okresie pozostać w kontakcie i zaoferować wzajemne wsparcie.

W Kraśniku działa wypożyczalnia książek i gier planszowych, które wolontariusze PCK dostarczają do domów seniorów. A panie z Klubu CZAS w Zamościu szyją maseczki w warunkach domowych dla Sióstr PCK, które codziennie odwiedzają swoich podopiecznych.

W wielu miejscowościach i wsiach wolontariusze PCK odwiedzają chorych, samotnych i seniorów. Przynoszą im zakupy, paczki z żywnością i lekami, a przy okazji sprawdzają jak czują się nasi podopieczni.

Wsparcie dla szpitali

Jednym z działań Polskiego Czerwonego Krzyża jest wspieranie lokalnych szpitali i ośrodków zdrowia, które w obecnym czasie borykają się z brakami środków ochrony osobistej.

Oddział PCK we Włodawie przekazał 650 maseczek do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Maseczki uszyły niezastąpione panie z Centrum Zainteresowań Aktywnych Seniorów we Włodawie.

Również ratownicy PCK spieszą z pomocą. Grupa Ratownictwa PCK Warszawa dostarczyła 1100 przyłbic do warszawskich szpitali przekazanych przez Przyłbice dla Medyków.

Pomoc żywnościowa

Beneficjenci programu FEAD mogą liczyć na naszą pomoc. W całym kraju przekazujemy żywność dla osób potrzebujących. W tych działaniach wspierają nas pracownicy Urzędów Miast oraz żołnierze z Wojsk Ochrony Terytorialnej. Dzięki wsparciu długoletnich partnerów mogliśmy przekazać środki czystości, paczki żywnościowe oraz słodycze dla osób potrzebujących

Ratownicy PCK

Ratownicy PCK wspierają lokalne szpitale, SORy, czy stacje pogotowia ratunkowego. Dostarczają im niezbędny sprzęt (maseczki, rękawiczki, przyłbice) oraz paczki z żywnością.

Osoby przebywające w kwarantannie również mogą liczyć na wsparcie ratowników Czerwonego Krzyża. Tym, którzy sami nie mogą wyjść z domu, ratownicy PCK dostarczą najpotrzebniejsze rzeczy (żywność, leki itp. ).

We Wrocławiu Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Wrocław przygotowała punkt do segregacji chorych. W Kielcach oraz w Poznaniu ratownicy czuwają nad miejscami kwarantanny zbiorowej.

Wróć do góry