Na pomoc Turcji i Syrii

Polski Czerwony Krzyż rozpoczyna zbiórkę na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Na terenach dotkniętych przez katastrofę działają lokalne Stowarzyszenia Czerwonego Półksiężyca. Środki zebrane ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup najpilniejszych rzeczy dla osób poszkodowanych.

 

Wczoraj nad ranem doszło do potężnego trzęsienia ziemi na terytorium Turcji, Syrii i Libanu. W wyniku tego zdarzenia zginęło ponad 5 000 osób, a kolejnych kilkanaście tysięcy jest rannych. Całkowitemu zniszczeniu uległy bloki mieszkalne i szpitale. AFAD – turecka agencja koordynująca działania podejmowane po wystąpieniu klęsk żywiołowych informuje o ponad 20 000 rannych, niemal 8 000 ludzi zostało uratowanych z pod zawalonych budynków. W ciągu minionej doby sejsmografy odnotowały ponad 1 000 wstrząsów wtórnych.

Wpłaty na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii można kierować na konto:
16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „Na pomoc TURCJI i SYRII”.

Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Na pomoc poszkodowanym natychmiast ruszyli pracownicy i wolontariusze Tureckiego Czerwonego Półksiężyca (TCP) oraz Syryjskiego Czerwonego Półksiężyca (SCP). Skala zniszczeń i potrzeb jest ogromna, dlatego w dotkniętych przez kataklizm regionach przedstawiciele Stowarzyszeń Czerwonego Półksiężyca organizują pomoc humanitarną dla ocalałych i ich rodzin.

W Turcji ratownicy TCP zorganizowali tymczasowe punkty pomocy dla osób rannych i ewakuowanych. Poszkodowanym zapewniono schronienie oraz pomoc doraźną. Obecnie na terenie południowej i południowo-wschodniej Turcji działają 3 mobilne kuchnie oraz 71 samochodów z dystrybucją żywności dla osób, które ucierpiały z powodu katastrofy. W ponad 1 000 namiotach osoby poszkodowane mogą znaleźć tymczasowe schronienie. Turecki Czerwony Półksiężyc zapewnia również pomoc psychologiczną.

Syryjski Czerwony Półksiężyc wspiera służby ratunkowe w poszukiwaniu osób na gruzowiskach, udziela pierwszej pomocy rannym i pomaga w transporcie do szpitali. Sytuacja w Syrii jest bardzo ciężka, ze względu na trwającą od dekady wojnę oraz niskie temperatury, setki osób nie ma teraz schronienia.

Międzynarodowa społeczność Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wspiera działania lokalnych Stowarzyszeń na rzecz osób poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi i ich najbliższych. Opierając się na doświadczeniach oraz ocenie strat i potrzeb bratnich Stowarzyszeń, Polski Czerwony Krzyż również zadeklarował gotowość wsparcia poszkodowanych zasobami magazynowymi: kocami, śpiworami, łóżkami polowymi, racjami żywnościowymi w formie gotowych posiłków oraz materiałami higienicznymi. Zadeklarowany sprzęt PCK wyśle niezwłocznie na wezwanie Tureckiego lub Syryjskiego Czerwonego Półksiężyca. 

Pomoc humanitarna potrzebna będzie nie tylko dziś i w najbliższych dniach, gdzie najważniejsze jest ratowanie ludzkiego życia, ale także przez kolejne tygodnie i miesiące, gdy ocaleni będą wracać do normalnego życia i odbudowywać swoje utracone domy. Dlatego Polski Czerwony Krzyż ogłasza zbiórkę środków finansowych NA POMOC TURCJI i SYRII. Zebrane środki PCK przeznaczy
na zakup najpilniejszych rzeczy dla poszkodowanych: żywności, środków opatrunkowych, materiałów budowlanych oraz innych artykułów, dzięki którym tureccy i syryjscy mieszkańcy będą mogli odbudować swoje domy.

Wpłaty na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii można kierować na konto:
16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „Na pomoc TURCJI i SYRII”.

IBAN PL16 1160 2202 0000 0002 7718 3060,
SWIFT CODE BIGBPLPWXXX with a note „HELP for TURKEY and SYRIA”

Wróć do góry