Niszczycielskie powodzie w Libii. Odpowiedź Polskiego Czerwonego Krzyża na kryzys humanitarny

Sztorm Daniel dotarł 11 września na ląd wywołując niszczycielskie powodzie w Libii. Według najnowszych informacji zginęło ponad 5 300 osób, a nawet 10 000 uznaje się za zaginione. Kataklizmem dotknięte są głównie wschodnie miasta Libii: Benghazi, Sousse, Al-Marj. Nadmorska Derna, w której mieszka 100 000 obywateli, znalazła się w znacznej części pod wodą, gdy w okolicy pękły dwie tamy. Doprowadziło to do powstania olbrzymich lawin błotnych, które niszczyły budynki i porywały ludzi.

 

 

Wolontariusze z Libijskiego Czerwonego Półksiężyca byli pierwsi na miejscu katastrofy. Cały czas prowadzą akcje poszukiwawczo-ratunkowe w terenie, we współpracy z władzami lokalnymi. Trwa ewakuacja mieszkańców, udzielana jest pierwsza pomoc medyczna, organizowane są punkty sanitarne i transport do szpitali. Śmierć w Libii poniosło także trzech lokalnych wolontariuszy Ruchu Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca: zginęli próbując ratować życie innych.

 

„Pomagamy bez względu na wszystko. Pierwsza faza pomocy w Libii jest związana z ratowaniem życia oraz szukaniem zaginionych. Za chwilę potrzebne będą środki higieniczne, woda zdatna do picia, żywność. Jako Polski Czerwony Krzyż pozostajemy w stałym kontakcie z Międzynarodową Federacją Czerwonego Krzyża. Ogłaszamy ogólnopolską zbiórkę finansową, zachęcamy wszystkich do wpłat na pomoc Libii” – mówi Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego PCK. Wcześniej PCK ogłosił zbiórkę na pomoc Maroku.

Na Pomoc Libii

„Taka skala zniszczeń oraz ewakuacja z terenów dotkniętych powodzią wiąże się z zaginięciami oraz brakiem kontaktu z najbliższymi. Z myślą o osobach, które poszukują członków swoich rodzin Ruch Czerwonego Krzyża prowadzi program Przywracanie Więzi Rodzinnych (Restoring Family Links)” – informuje Katarzyna Kubicius, kierownik Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań PCK. Krewni zaginionych mogą kontaktować się z Biurem Informacji i Poszukiwań PCK: tel. 22 326 12 61 | 22 326 12 64. E-mail: biuro.poszukiwan@pck.pl.

 

 

Na zwołanej 12 września 2023 roku nadzwyczajnej konferencji prasowej w Genewie, Tamer Ramadan, szef delegacji Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) w Libii, powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych rośnie, a do wielu zalanych miejsc ratownicy nie są w stanie jeszcze dotrzeć.

 

„Sztormy takie jak Daniel są rzadkie i o wiele częściej występują w zachodniej części Morza Śródziemnego, niż na suchym wybrzeżu Libii. Trudniej jest nam zrozumieć logikę katastrof naturalnych, takich jak powódź, w suchym klimacie, gdzie nawet umiarkowane opady deszczu są nieliczne. Libia nie była przygotowana na powodzie. Dlatego kryzys humanitarny, który obserwujemy w tym kraju, jest bez precedensu”, twierdzi prof. Liz Stephens z Centrum Klimatycznego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Na Pomoc Libii
Na pomoc Libii
Na Pomoc Libii
Wróć do góry