W sytuacji epidemii powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również nasze emocje i zdrowie psychiczne. Zachwianie codziennej rutyny, konieczność izolacji związanej z kwarantanną, zmiany długoterminowych planów oraz ograniczenie dostępności do obiektów publicznych mogą znacznie wpłynąć nie tylko na ogólne samopoczucie, ale również nasze zdrowie psychiczne.
Zachwianie codziennej rutyny, konieczność izolacji związanej z kwarantanną, zmiany długoterminowych planów oraz ograniczenie dostępności do obiektów publicznych mogą znacznie wpłynąć nie tylko na ogólne samopoczucie, ale również nasze zdrowie psychiczne. Kryzys zdrowia publicznego może wywoływać wiele reakcji psychologicznych takich jak podwyższony poziom lęku, stresu, obniżony nastrój, poczucie zagubienia i samotności, a nawet złość i wściekłość. Emocje te bezpośrednio wpływają na nasze zachowanie i podejmowane decyzje, co może wiązać się między innymi z nieprzemyślanymi zakupami, gromadzeniem zapasów, a nawet wzrostem agresji i stygmatyzacją osób zarażonych lub pochodzących z poszczególnych krajów.
Aby pomóc osobom doświadczającym trudnych emocji związanych z epidemią, Polski Czerwony Krzyż uruchomił linię wsparcia psychologicznego. Codziennie w godzinach 10:00-22:00 nasi psycholodzy-wolontariusze będą udzielać pierwszej pomocy psychologicznej każdemu, kto będzie czuł potrzebę porozmawiania i podzielenia się swoimi trudnościami czy emocjami. Jesteśmy dostępni pod numerem: 22 230 22 07.