Godne Święta

Spełnij marzenia o prawdziwych świętach

Blisko 1,8 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie – w tym blisko 400 tys. dzieci i 290 tys. seniorów!* Święta Bożego Narodzenia to dla nich wyjątkowo trudny czas. Polski Czerwony Krzyż organizuje zbiórkę środków finansowych na paczki oraz przygotowanie świątecznych spotkań dla potrzebujących i samotnych. Możesz wraz z PCK spełnić marzenia o prawdziwych świętach i przekazać darowiznę w dowolnej wysokości, aby ofiarować drugiej osobie chwilę radości i okazać jej, że jest dla  kogoś ważna.

Przekazuję darowiznę przez PayU

Wesprzyj PCKUfunduj udział w spotkaniu świątecznym dla osoby samotnej lub ubogiej, albo przekaż darowizną na świąteczną paczkę żywnościową:

  • 78 zł pozwoli np. na sfinansowanie udziału w przyjęciu świątecznym dla jednej osoby,
  • 167 zł to kwota, która pozwoli np. na przygotowanie paczki żywnościowej i drobnego upominku dla jednej osoby,
  • 310 zł wystarczy np. na zakup świątecznej paczki żywnościowej dla trzyosobowej rodziny,
  • 580 zł to np. paczka świąteczna dla pięcioosobowej rodziny.

Inne formy przekazania darowizny

Możesz przekazać darowiznę, wpłacając dowolną kwotę online lub przelewem tradycyjnym, na konto Polskiego Czerwonego Krzyża w Banku Millennium: 

71 1160 2202 0000 0005 8949 4134 

lub przez BLIK: tel. 794 33 22 11 z dopiskiem Godne święta

 
Możesz też wesprzeć akcję #GodneŚwięta poprzez:

Informujemy, że w związku z przekazaną darowizną Państwa dane osobowe przetwarzane będą przez Polski Czerwony Krzyż zgodnie z Polityką prywatności.  Zasady dot. przekazywania darowizn określa Regulamin darowizn.

Darczyńcy odmieniają życie podopiecznych PCK!

 Polski Czerwony Krzyż od ponad 100 lat pomaga potrzebującym m.in. troszcząc się o osoby ubogie, z niepełnosprawnościami lub samotne. W ubiegłym roku PCK:

  • zorganizował 160 świątecznych spotkań, aby nasi podopieczni poczuli radość ze spędzania czasu w gronie innych ludzi,
  • przekazaliśmy 85 000 paczek żywnościowych, aby beneficjenci mogli przygotować wigilijne wieczerze.
 

Dla wszystkich podopiecznych PCK był to wyjątkowy czas. Wspierając akcję #GodneŚwięta, możesz sprawić, że podobnie będzie w tym roku.

 

Dlatego przyłącz się do naszej akcji #GodneŚwięta i poprzez PCK obdaruj radością potrzebujących. 

 

Jednym z nich jest Pan Leszek. Człowiek cichy, spokojny i wrażliwy na otaczający nas świat, również świat przyrody. Od 2020 roku mieszka w schronisku dla bezdomnych, prowadzonym przez Oddział Rejonowy PCK w Bolesławcu. W kryzysie bezdomności znalazł się na skutek wydarzeń losowych: postępującej choroby, śmierci bliskiej osoby, utraty źródeł utrzymania. Pasją pana Leszka są kwiaty, które hoduje przez cały rok na wszystkich parapetach, półkach i szafkach. Najczęściej ratuje rośliny wyrzucone przez innych: sprawia, że rozkwitają na nowo. Zajmuje się też ogrodem – latem ogród staje się oazą dla mieszkańców ośrodka, gości i wolontariuszy. Pan Leszek spędzi tegoroczne Święta Bożego Narodzenia w schronisku. Dzięki PCK będą to #GodneŚwięta. 

Valeriia podczas spotkania wigilijnego, które odbyło się kilka dni temu podzieliła się swoją historią. „Przyjechałam do Polski na początku konfliktu. To był niezwykle trudny dla nas czas. Zostaliśmy z niczym. Na początku zamieszkaliśmy z dziećmi na terenie Bydgoszczy. Później jednak zdecydowaliśmy się na przeprowadzkę do Poznania, ale to tu, w Gnieźnie czuję się zupełnie swobodnie, jak u siebie. Serdeczność ludzi jest tu wyjątkowa. Nie planujemy już innych podróży. To tu jest dom mój i moich dzieci.”- mówi Pani Valeriia.


Pani Valeriia to matka samotnie wychowująca czworo dzieci, najmłodsze ma półtora roku. Chociaż jest jej trudno pogodzić wychowanie dzieci z pracą zawodową stara się nie poddawać przeciwnościom losu i zachować pogodę ducha. Docenia każdą pomoc, bo musiała od podstaw stworzyć bezpieczne schronienie dla siebie i swojej rodziny. ,,Mąż wrócił na Ukrainę i założył nową rodzinę, zapominając o nas. Życie pisze różne scenariusze, ale to dzięki PCK odnalazłam się w tym wszystkim. Pomoc jaką otrzymałam i otrzymuję nadal pozwala stanąć nam na nogi i żyć dalej. Dziękuję z całego serca wszystkim Polakom za taką pomoc.”- mówi ze łzami w oczach Pani Valeriia.

 

Czasami wystarczy drobny gest, aby pomóc drugiemu człowiekowi przejść przez życiowe trudności. Przyłącz się do akcji #GodneŚwięta!

Daniel od 2016 roku samotnie wychowuje dwoje schorowanych dzieci. Mężczyzna wskutek obrażeń, których doznał podczas wypadku, ma problemy z poruszaniem się. Mimo to pracuje jako dozorca, bo chce być samodzielny i niezależny. Życie codzienne tej rodziny jest pełne trosk i cierpienia ze względu na przewlekłe choroby dzieci. Najtrudniejsza dla nich jest zima, choć jak twierdzi Daniel – „biednemu wiatr w oczy wieje cały rok”. Jakie są ich wymarzone święta? Chcieliby je po prostu spędzić godnie. Nie chodzi tu o suto zastawiony stół ani wyszukane prezenty, bo to luksus, na który nie mogą sobie pozwolić. Chodzi o wspólnie spędzony czas, bez codziennych trosk i zmartwień.

Dzięki darczyńcom Polskiego Czerwonego Krzyża rodzina Daniela teraz otrzymuje pomoc żywnościową. Dzieci najbardziej cieszą się z płatków śniadaniowych, a także z naleśników z dżemem przygotowanym przez tatę na bazie przekazanych przez PCK produktów spożywczych. Twoja darowizna pomoże kontynuować te działania i wspierać kolejne rodziny, które potrzebują pomocy żywnościowej. Ufunduj paczkę żywnościową, aby były to #GodneŚwięta!

*Dane z raportu Poverty Watch 2023.

Wróć do góry