Godne dzieciństwo

 

Hania jest spokojną i cichą dziewczynką. Nie jest wybitną uczennicą – opuszcza sporo zajęć w szkole i potem trudno jej nadrobić zaległości. Kiedy jej koleżanki z klasy wyjmują drugie śniadanie, zamyka oczy i zaciska pięści, aż paznokcie ranią jej szorstką skórę. Od trzech tygodni posiłki dziewczynki to podarowane przez piekarza czerstwe pieczywo lub przeterminowane jedzenie, które udało się mamie znaleźć w przysklepowych śmietnikach. O nie jednak coraz trudniej, bo większość śmietników jest teraz zamykana na klucz…

 

Mama Hani jest zrozpaczona, bo nie może podjąć pracy – w domu jest jeszcze roczne, chore dziecko. Ta trzyosobowa rodzina niemal cały dochód przeznacza na opłaty za najmowane mieszkanie i media. Zostaje 400 zł – to kwota, którą matka wydaje na dojazdy do lekarzy i leki dla Hani (od roku choruje na padaczkę) oraz jej brata (jest pod opieką neurologa i pulmonologa).  

 

W Polsce blisko 400 000 dzieci żyje w skrajnym ubóstwie*

Pawełek zasłabł w szkole. Nauczycielka wezwała pogotowie. Podejrzewała zatrucie pokarmowe. Chłopiec drżał, był siny na twarzy i miał torsje. W czasie akcji ratunkowej lekarz, który w przeszłości przebywał na misjach humanitarnych, stwierdził, że powodem zdrowotnego kryzysu chłopca jest skrajne niedożywienie. Kiedy do szpitala przyjechała mama chłopczyka, okazało się, że również jest niedożywiona i wymaga kroplówki. Jak do tego doszło? Po 15 latach kobieta uciekła od przemocowego męża. Po rozstaniu groził jej, że zabierze dziecko.  Nie dawał ani złotówki na utrzymanie. Ona nigdy nie pracowała, więc od trzech miesięcy bezskutecznie szukała zatrudnienia. Tak bardzo bała się męża, że nie chciała prosić o pomoc żadnej instytucji – obawiała się, że zostanie to wykorzystane przeciwko niej. Robiła wszystko, żeby utrzymać problemy w tajemnicy.

 

 

W 2022 roku to dzieci i młodzież najczęściej doświadczali skrajnego ubóstwa

Takich rodzin zgłasza się do Polskiego Czerwonego Krzyża coraz więcej. Według danych opublikowanych przez GUS sytuacja materialna gospodarstw domowych, pomimo wzrostu przeciętnego miesięcznego dochodu, realnie pogorszyła się.  W praktyce wzrost cen spowodował, że dochód gospodarstw domowych na osobę w 2022 r. zmniejszył się o 2,6% w stosunku do poprzedniego roku. W 2022 r. stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 4,7%. Niestety w grupie wiekowej 0-17 lat stopa ta wynosi dużo więcej, bo prawie 6%. Ubóstwo skrajne oznacza minimum egzystencji – jest to tak niski poziom zaspokojenia potrzeb, że zagrożone jest zdrowie i życie człowieka.* *

Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo!

Chcesz ufundować posiłki lub paczkę żywnościową? Przykładowo:

  • 60 zł pozwoli np. na dofinansowanie tygodniowych obiadów dla jednego dziecka,
  • 120 zł to kwota, która pozwoli np. na przygotowanie obiadów dla dwójki dzieci,
  • 300 zł wystarczy np. na zakup paczki żywnościowej dla trzyosobowej rodziny,
  • 580 zł to np. artykuły spożywcze dla pięcioosobowej rodziny.

Przekazuję darowiznę przez PayU

Wesprzyj PCKPrzekazuję darowiznę przelewem tradycyjnym

Możesz przekazać darowiznę, wpłacając dowolną kwotę przelewem tradycyjnym, na konto Polskiego Czerwonego Krzyża w Banku Millennium:

30 1160 2202 0000 0003 4816 8475
z dopiskiem „Godne dzieciństwo”. 

 

Możesz też przelać dowolną kwotę poprzez BLIK:

tel.   794 33 22 11 tytułem „Godne dzieciństwo”

Informujemy, że w związku z przekazaną darowizną Państwa dane osobowe przetwarzane będą przez Polski Czerwony Krzyż zgodnie z Polityką prywatnościZasady dot. przekazywania darowizn określa Regulamin darowizn.


Razem możemy jeszcze więcej pomóc

PCK na co dzień wspiera rodziny potrzebujące, zapewniając pomoc w postaci paczek żywnościowych i higienicznych oraz finasowania potrzeb dzieci. Tylko w 2022 roku pomoc od PCK w różnych formach otrzymało ponad 130 tysięcy dzieci. Polski Czerwony Krzyż ma swoje oddziały w całym kraju, dzięki czemu jest w stanie nieść pomoc bezpośrednio tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Prowadząc działania wśród społeczności lokalnych, zna ludzi, których wspiera i cieszy się ich zaufaniem.

 

Pomagaj z Polskim Czerwonym Krzyżem:

  • Wpłać darowiznę, żeby ufundować posiłek lub paczkę żywnościową dla głodnego dziecka i jego rodziny.
  • Zostań ambasadorem tego projektu – udostępnij link do tej strony w mediach społecznościowych i zaproś znajomych do tej akcji.
  • Podziel się przepisem na zdrowy obiad, który można przygotować za 10 – 20 złotych. Zamieść go pod postem #godneNIEgłodne.
  • Zostań wolontariuszem – zgłoś swoją chęć pomocy.
  • Jesteś właścicielem firmy? Przekazując darowiznę finansową, jesteś w stanie zapewnić godne dzieciństwo tysiącom dzieci w Polsce oraz dołączyć do prestiżowego grona partnerów Polskiego Czerwonego Krzyża. Skontaktuj się z nami już dziś: partnerzy@pck.pl.

Dziewczynka na zdjęciu powyżej nie jest prawdziwa, ale głód tak. Opisane tu historie wydarzyły się naprawdę. Zdjęcie wygenerowała sztuczna inteligencja, ponieważ nie chcieliśmy ujawniać wizerunku dzieci.

Według danych z raportu „Poverty Watch 2023” jest to aż 396 tys. dzieci!

** Dane pochodzą z raportu GUS “Zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2022 roku”.

Wróć do góry