Czy młodzież wie, jak żyć zdrowo?

Zaledwie 16 % dzieci i młodzieży w Polsce jest umiarkowanie bądź intensywnie aktywna fizycznie, czyli przez przynajmniej 60 minut dziennie. Natomiast ponad 20 % młodzieży cierpi z powodu otyłości, która jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych współczesnego świata. Dlatego Polski Czerwony Krzyż wspólnie z siecią sklepów Biedronka zachęcają młodzież do promowania i wdrażania zasad zdrowego stylu życia.

Na początku grudnia rozpoczyna się 31. edycja ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. To wyjątkowy konkurs, który aktywizuje młodzież oraz lokalne społeczności do działań prozdrowotnych.

Od ponad 30 lat organizujemy Olimpiadę, w której co rocznie bierze udział blisko17 000 uczestników. Wierzymy, że dzięki takim konkursom, jak nasza Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką, mamy realny wpływ na poziom wiedzy i świadomości wśród młodego pokolenia. Polska zajmuje niechlubne miejsce w czołówce krajów, w których odsetek dzieci i młodzieży z otyłością jest wysoki. Dlatego zdecydowaliśmy, aby tematem przewodnim tegorocznej edycji Olimpiady była zdrowa dieta i ruch – podkreśla Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką to konkurs przeznaczony dla uczniów klas 6 – 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Konkurs składa się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i finału. Uczestnicy etapu szkolnego i rejonowego rozwiązują test wiedzy, obejmujący zagadnienia związane z promocją zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej oraz ekologii. Młodzież, która dostanie się do etapu okręgowego, przygotowuje akcje prozdrowotne dla swojej lokalnej społeczności. Głównie to przez te działania uczestnicy Olimpiady uczą zdrowych nawyków zarówno swoich rówieśników, rodziców, jak i  nauczycieli.

Ponownie partnerem głównym Olimpiady została sieć sklepów Biedronka, której jednym z 5 filarów zrównoważonego rozwoju jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Od wielu lat ułatwiamy naszym klientom podejmowanie wyborów zakupowych prowadzących do budowania zbilansowanej diety. Z roku na rok nasze produkty mają lepsze i prostsze składy, a na opakowaniach pojawiają się nowe, unikatowe oznaczenia. Jednak nasze działania na rzecz promowania zdrowych nawyków żywieniowych wykraczają poza sklepowe półki. Dostrzegamy, jak ważne jest edukowanie dzieci i młodzieży, aby już od najmłodszych lat kształtowały one prawidłowe nawyki żywieniowe. Dlatego po raz kolejny dołączyliśmy do Olimpiady Zdrowia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi Olimpiada ma szansę pozytywnie wpłynąć na budowanie nawyków żywieniowych wśród młodych ludzi w całej Polsce – mówi Zofia Fabirkiewicz, Specjalistka ds. Zrównoważonego rozwoju sieci Biedronka

Zaczynamy właśnie pierwszy etap Olimpiady. Dzięki partnerstwu z siecią sklepów Biedronka, etap szkolny od ubiegłego roku odbywa się wirtualnie. Uczniowie z całej Polski rozwiązują test on-line. To co wyróżnia naszą Olimpiadę, to są to akcje prozdrowotne, które dzieci i młodzież organizują dla swoich rówieśników, rodziców oraz nauczycieli. W ten sposób z docieramy do kolejnych tysięcy osób z lokalnych społeczności i szerzymy ideę zdrowego stylu życia – dodaje Michał Mikołajczyk.

Do czerwcowego finału dotrze tylko 32 uczestników z 2 kategorii wiekowych. Nagrodą główną w Olimpiadzie Zdrowia PCK z Biedronką jest indeks na Wydział Nauk o Zdrowiu jednego z uniwersytetów, które objęły konkurs honorowym patronatem. Zwycięzca Olimpiady z kategorii szkół średnicy zdecyduje, czy rozpocznie naukę na Uniwersytecie Opolskim, czy Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Wróć do góry