Czerwonokrzyska pomoc

Razem w walce z koronawirusem. Polski Czerwony Krzyż prosi o wsparcie ogólnopolskich działań. Pozyskane środki zostaną przekazane na zakup materiałów ochronnych (gogle, maski, kombinezony, środki dezynfekujące o działaniu wirusobójczym) oraz na wsparcie Grup Ratownictwa PCK i magazynu humanitarnego, który może świadczyć pomoc na wypadek konieczności budowania miejsc tymczasowego zakwaterowania w przypadku zwiększenia ilości osób, przebywających w kwarantannie.

Pomoc szpitalom

Pomorski Oddział Okręgowy PCK oraz Oddział Rejowy PCK w Gorzowie Wielkopolskim przekazali lokalnym szpitalom materiały ochronne dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych: rękawiczki, kapcie, fartuchy lekarskie.

Oddaj krew

W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi.

Akcje poboru krwi organizują lokalne oddziały PCK, między innymi tak w Biłgoraju, gdzie udało się zebrać 11,5 litra krwi.

Opieka nad starszymi i chorymi

Każdego dnia opiekunki/siostry PCK odwiedzają swoich podopiecznych w ich domach. Opiekunki wykonują czynności pielęgnacyjne u swoich podopiecznych, sprzątają otoczenie chorego, robią zakupy, przygotowują posiłki oraz pomagają w jedzeniu jeżeli zachodzi taka konieczność. Część z prowadzonych usług jest usługami specjalistycznymi, np. prowadzonymi dla osób z chorobami psychicznymi. Nie każdy może liczyć na rodzinę, czy przyjaciół. Wtedy pozostaje wyłącznie pomoc, rozmowa i wsparcie Siostry PCK.

Dziękujemy siostrom /opiekunkom PCK, że w tym wyjątkowym okresie są przy osobach chorych oraz samotnych.

Maseczki to bardzo deficytowy towar. Dlatego członkinie pracowni rzemieślniczo artystycznej z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie, które współpracuje ze Stowarzyszeniem Dla Ziemi uszyły maseczki dla lubelskich opiekunek/sióstr PCK, które na co dzień ” pomagają osobom starszym i niepełnosprawnych w punktach opieki PCK w województwie lubelskim.

Zaangażowanie Młodzieży

Gdy szkoły są zamknięte Młodzież PCK zaprasza na cykl programów młodzieżowych dostępnych w sieci #MłodzieżPCKdlaMłodzieży.

Od poniedziałku do piątku, w 13:00 młodzi ludzie dzielą się informacjami m.in. na temat, jak sobie radzi ze stresem w czasie izolacji społecznej. Zapraszamy wszystkich młodych ludzi do oglądania naszych programów.

Odcinek 0 – Wprowadzenie
https://www.facebook.com/pckpomorze/videos/189240349191196/

Pomoc sąsiedzka

PCK stale zachęca do pomocy sąsiadom, osobom starszym, samotnym i chorym, które z powodu pandemii pozostają w domu. Osoby te nie powinny w tym trudnym czasie wychodzić z domu, powinny ograniczyć aktywność i kontakty. Wielu z nich wymaga pomocy i wsparcia, choć nie zawsze potrafi lub nie ma odwagi o nią poprosić. Wystarczy mały gest, aby pomóc sąsiadowi zrobić zakupy, wykupić leki i sprawdzić, czy dobrze się czuje.

Nie bądźmy obojętni, zainteresujmy się losem naszych sąsiadów i pomóżmy im w zrobieniu zakupów, zakupie leków. Bądźmy ostrożni, rozważni, ale nie obojętni. Zachowując wszelkie środki ostrożności, pomóżmy tym, dla których epidemia jest największym zagrożeniem.

Poszukujemy wolontariuszy, którzy wesprą pomoc naszym seniorom w czasie kwarantanny społecznej. Dobroć może pokonać każdy strach.

Pomoc żywnościowa

PCK kontynuuje wydawanie żywności w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020, realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).

Nie każdy z naszych beneficjentów posiada środki pozwalające na zrobienie zapasów podstawowych artykułów spożywczych, ryzykownym jest także codzienne wychodzenie do zatłoczonych sklepów. Dlatego tam gdzie to możliwe kontynuujemy wydawanie produktów żywnościowych, a w niektórych sytuacjach dostarczamy je do domów.

Wróć do góry