Czerwonokrzyska Gwiazdka

Boże Narodzenie to czas rodzinnych spotkań, wspólnych rozmów i oczywiście prezentów, z których najbardziej cieszą się dzieci. Tegoroczna Czerwonokrzyska Gwiazdka PCK jest wyjątkowa. Do świątecznego stołu zapraszamy uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu konfliktu zbrojnego w Ukrainie szukają bezpiecznego schronienia w naszym kraju.

Polski Czerwony Krzyż organizuje ponad 110 integracyjnych spotkań świątecznych dla prawie 12 000 osób, na które oprócz uchodźców z Ukrainy zaprasza osoby potrzebujące: ubogie, samotne, bezrobotne, bezdomne, chore, rodziny wielodzietne i osoby samotnie wychowujące dzieci.  Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas w świątecznej atmosferze choć na chwilę pozwoli zapomnieć o traumatycznych przeżyciach oraz problemach codziennego dnia. Aktualna edycja Czerwonokrzyskiej Gwiazdki potrwa aż do połowy stycznia 2023.

W te Święta do stołu zapraszamy naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy daleko od domu, od swoich bliskich, spędzą z nami ten najbardziej rodzinny czas w roku. Ufamy, że zapraszając uchodźców do wspólnej wieczerzy, podarujemy im także nadzieję na lepsze jutro.  – mówi Katarzyna Mikołajczyk, dyrektor generalna Polskiego Czerwonego Krzyża

Dla naszych podopiecznych przygotowaliśmy blisko 80 000 paczek świątecznych z produktami żywnościowymi o wartości 2 000 000 zł, z których będą mogli przyrządzić wieczerze wigilijne. Najmłodsi w paczkach znajdą słodkie upominki. Paczki sfinansowaliśmy dzięki hojności darczyńców biznesowych, wpłat pozyskanych w ramach zbiórki #napomocUkrainie oraz zbiórki produktów spożywczych oraz środków higienicznych m.in.: w sklepach AUCHAN.

Paczki otrzymają podopieczni PCK, przede wszystkim osoby starsze i samotne, m.in.: Powstańcy Warszawscy. 1 500 paczek świątecznych dotarło również do ukraińskich dzieci, które zostały przesiedlone z terenów objętych konfliktem zbrojnym i obecnie przebywają w miejscowości Żułkiew, obok Lwowa.

Dzieci uczęszczające do świetlic środowiskowych oraz integracyjno – edukacyjnych PCK, wzięły udział w świątecznych przedstawieniach, czy warsztatach, podczas których m.in.: dekorowały pierniczki, śpiewały kolędy. Podczas jednego z koncertów, który odbył się w Teatrze Muzycznym w Łodzi wzięło udział ponad 500 dzieci wraz z opiekunami. Podobne spotkanie dla ukraińskich kobiet i dzieci odbyło się w ciechanowskim Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki. W Lublinie w sercu miasta, na Placu Litewskim odbędzie się „Gwiazdka z PCK” na którą zaproszono ponad dla 500 osób.

Okres Bożego Narodzenia to także czas, w którym pracownicy i wolontariusze PCK odwiedzają w domach tych beneficjentów, którzy nie mogą uczestniczyć w spotkaniach świątecznych, m.in.: osoby chore, starsze i samotne, dla których wizyta przedstawicieli PCK jest ogromną radością.

Spotkania z naszymi podopiecznymi to jedno z najważniejszych dla nas działań. Wiemy, że dla wielu z nich mały gest w postaci rozmowy, poświęcenia im uwagi jest ważniejszy niż najdroższy prezent. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nikt z naszych podopiecznych nie był sam w te święta – dodaje Katarzyna Mikołajczyk.

Wszystkie te działania nie byłyby możliwe bez wsparcia Partnerów biznesowych, darczyńców oraz zaangażowania wolontariuszy i pracowników PCK. Dziękujemy, że jesteście z nami i mamy nadzieję, że 2023 roku nadal będziemy wspólnie pomagać potrzebującym. Razem możemy więcej!

Wróć do góry