#badzbezpieczny ? przygotuj się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji

Polski Czerwony Krzyż prowadzi kampanię edukacyjną pod hasłem „Bądź Bezpieczny z PCK”, w której uczy, że warto właściwie przygotować się na sytuacje kryzysowe i katastrofy. Głównym elementem kampanii jest film instruktażowy, w którym w 3 prostych krokach pokazane są zalecenia i rady odnośnie tego, jak przygotować swój własny plan na wypadek katastrofy. Zagrożenia i odpowiednie zalecenia, jak się zachować, znajdują się na stronie www.badzbezpieczny.pck.pl

Jedną z takich nieprzewidzianych sytuacji jest obecna epidemia koronawirusa i związane z nią możliwe wprowadzenie lockdownu. Nawet jeśli do tego dojdzie, to warto pamiętać, że nie będzie się to wiązało z zamknięciem sklepów spożywczych. Nie należy więc ulegać panice i przygotowywać zapasów na wiele tygodni. Są jednak produkty, które zawsze warto mieć pod ręką. Zalecamy, aby każdy miał w domu awaryjną rezerwę żywności mniej więcej na 10 dni.

Co dobrze mieć w domu

Orientacyjne ilości na jedną osobę:

  • 20 l wody
  • 3,5 kg zbóż, produktów zbożowych, chleba, ziemniaków, makaronu i ryżu.
  • 2,5 kg owoców w puszkach lub słoikach i orzechów
  • 4 kg suchych roślin strączkowych i warzyw w puszkach lub słoikach
  • 2,6 kg mleka i produktów mlecznych
  • 1,5 kg mięsa, ryb i jajek, ewentualnie jajek w proszku
  • 0,4 kg tłuszczu i olejów

Dobrze jest zgromadzić także produkty spożywcze, które nie muszą być podgrzewane ani gotowane: cukier, miód, czekolada, mąka, sucharki, słone paluszki, itp. – w ilościach odpowiadających upodobaniom. Takie zapasy pozwalają na zaopatrzenie jednej osoby w 2200 kcal dziennie, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie.

Podręczny Zestaw Ratunkowy

Poza tym na ewentualność zagrożenia i niespodziewanej sytuacji powinno mieć się zawsze Podręczny Zestaw Ratunkowy. Powinien on zawierać podstawowe informacje i przedmioty oraz być mały i najlepiej wodoodporny. Przechowujemy go zawsze w bezpiecznym i łatwym do odszukania miejscu. W zestawie umieszczamy m. in.: apteczkę i niezbędne lekarstwa, ważne dokumenty czy zapałki, scyzoryk i inne niezbędne do przetrwania przedmioty.

Sprawdź co powinien zawierać Podręczny Zestaw Ratunkowy.

 

Wróć do góry