#AkcjaDonacja – PCK przekazuje pakiety Always dla 25 000 uczennic

Ubóstwo menstruacyjne to pojęcie, które jeszcze kilka lat temu nie było znane, choć sam problem dotyczy kobiet na całym świecie, nawet tych, które mieszkają w krajach najbardziej rozwiniętych. Pojawia się on również w Polsce. Według tegorocznych badań przeprowadzonych na zlecenie Procter & Gambel, niemal 1 na 6 dziewcząt w Polsce opuściła zajęcia lekcyjne podczas miesiączki z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych. Fundacja Kulczyk Foundation z kolei opublikowała raport z badania, według którego co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek.

Problem ubóstwa menstruacyjnego powszechny jest na całym świecie. We Francji dotyczy on 1,7 mln kobiet (badania Francuskiego Instytutu Opinii Publicznej). W Wielkiej Brytanii ponad 51% kobiet cierpi z powodu braku dostępu do odpowiednich środków higieny osobistej, a ponad 68 % z nich musiało korzystać z prowizorycznych środków higienicznych (papieru toaletowego, waty czy skrawków ubrań). W Stanach Zjednoczonych 1 na 5 dziewcząt opuszcza zajęcia lekcyjne z powodu braku podpasek.

Pierwszym krajem, który podjął walkę z ubóstwem menstruacyjnym była Wielka Brytania. W 2018 r. w Szkocji udostępniono w szkolnych toaletach darmowe podpaski dla każdej uczennicy, której nie było stać na zakup odpowiedniej ochrony podczas miesiączki. Obecnie w całej Wielkiej Brytanii uczennice szkół i uniwersytetów mogą skorzystać z bezpłatnych środków higienicznych. Podobne projekty realizowane są także w Kanadzie, Korei Południowej i USA.

Polska też może pochwalić się sukcesami w tej dziedzinie. Zaczynamy głośno mówić o problemie ubóstwa menstruacyjnego i o tym, ze miesiączka wciąż pozostaje tematem tabu, ale przede wszystkim zaczynają pojawiać się projekty, które pomagają dziewczynom i kobietom czuć się komfortowo w czasie menstruacji.

W marcu Polski Czerwony Krzyż i firma Procter & Gamble rozpoczęli wspólną inicjatywę pod hasłem #AkcjaDonacja. Jednym z celów akcji jest wspieranie dziewczyn w wieku szkolnym poprzez przekazanie środków higienicznych – podpasek Always, które pozwolą im na 100 % obecność podczas zajęć szkolnych. W pierwszej edycji projektu #AkcjaDonacja wsparcie w postaci podpasek otrzyma 25 00 uczennic szkół podstawowych i średnich z prawie 500 szkół, z 11 województw.

Z powodu koronawirusa PCK zmuszony był wstrzymać akcję przekazywania podpasek uczennicom w szkołach. Tuż przed końcem roku szkolnego wznowiono jednak przekazywanie pakietów tym uczennicom, które pojawią się w szkole w związku z egzaminem 8-klasisty lub maturalnym. Pozostałe pakiety trafią bezpośrednio do dziewczyn z rodzin, z którymi oddziały PCK mają kontakt. We wrześniu ruszy nowa edycja programu #AkcjaDonacja.

Wróć do góry