10 września: Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie ponad 700 000 ludzi rocznie odbiera sobie życie. Oznacza to, że co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo. W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Problem coraz częściej dotyczy młodych osób. Aby przeciwdziałać tym niepokojącym tendencjom współczesnego świata – 10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Troska o zdrowie psychiczne jest w XXI wieku jednym z priorytetów Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, w tym również Polskiego Czerwonego Krzyża, szczególnie w odniesieniu do ofiar konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych.

PCK prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy psychologicznej dla pracowników i wolontariuszy organizacji, a dodatkowo również dla swoich partnerów i beneficjentów. Treningi przybliżają problematykę zdrowia psychicznego i metody radzenia sobie ze stresem. Do tej pory przeszkolono 569 osób, które po ukończonym kursie otrzymały certyfikaty. Ważnym obszarem edukacji są również wewnętrzne szkolenia i sesje na żywo dotyczące opieki psychologicznej nad pracownikami i wolontariuszami PCK. Podczas takich spotkań poruszane są zagadnienia dobrostanu psychicznego w organizacji, czynników ryzyka wypalenia zawodowego, jak również balansu między pracą a czasem wolnym. Skorzystało z nich 589 osób.

Ważnym obszarem przeciwdziałania samobójstwom wśród ofiar konfliktu zbrojnego w Ukrainie jest wsparcie psychospołeczne udzielane przez Polski Czerwony Krzyż. Do tej pory otrzymało je 30 457 osób z Ukrainy. To wsparcie przybiera różne formy: od indywidualnych spotkań przez małe grupowe warsztaty do dużych sesji poświęconych radzeniu sobie ze stresem i zaburzeniami psychicznymi. Według badań opublikowanych w „Scientific Reports” i „European Journal of Psychotraumatology” połowa Ukraińców oraz 36 proc. Polaków doświadczyło po 24 lutego 2022 roku objawów lęku związanego z wojną. Naukowcy zauważyli nasilenie objawów depresji – między innymi apatię, obniżenie poczucia własnej wartości, silny niepokój. Problem jest realny.

Dlatego powstała infolinia Polskiego Czerwonego Krzyża oferująca bezpłatnie wsparcie psychospołeczne wszystkim, którzy odczuwają lęk lub mierzą się z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Infolinia jest darmowa i działa również poza granicami kraju. Telefony odbierają specjaliści z Polski i Ukrainy. Doświadczony operator po krótkiej rozmowie wstępnej udziela odpowiednich informacji lub łączy z dyżurującym psychologiem. Specjaliści infolinii PCK mówią w czterech językach: polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Dzwonić można od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00. Numer dla osób dzwoniących z Polski: +48 800 088 136 a dla osób dzwoniących z zagranicy: +48 221 520 620.

Szukanie pomocy to oznaka odpowiedzialności.  

Facebook
Twitter
LinkedIn
Wróć do góry