5,2,1…startujemy z Gorączką Złota PCK

Na początku marca rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Gorączka Złota PCK”, gdzie tony złotych monet pomagają sfinansować letni wypoczynek, zakup szkolnych wyprawek i pomocy edukacyjnych dla potrzebujących dzieci.

Przez ponad dwie dekady dzięki „Gorączce Złota PCK” dzięki pomocy darczyńców PCK zebrało prawie 3 miliony złotych, ważących ponad 300 ton, które przeznaczyliśmy na pomoc dla dzieci z najuboższych rodzin.

Jesteśmy zadowoleni, że mimo upływu lat nasza akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. Kolejne szkoły i przedszkola przyłączają się do zbierania złotych monet. W ten sposób kształcimy kolejne pokolenia, które już od najmłodszych lat uczą się bezinteresownego pomagania innym – mówi Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, prekursor kampanii „Gorączka Złota PCK”. 

„Gorączka Złota PCK” polega na zbiórce „złotych” monet o nominałach 1, 2 i 5-groszowych. W ramach akcji prowadzone są zbiórki uliczne, w sklepach, w szkołach, w przedszkolach oraz w firmach. Dzięki zaangażowaniu darczyńców z całej Polski, drobne monety zamieniają się w „tony złota”, które pomagają najmłodszym, zapobiegają wykluczeniu społecznemu i stwarzają szansę na lepszy start w dorosłość. Środki   zebrane podczas akcji przeznaczamy na pomoc dzieciom, dofinansowując między innymi: letni wypoczynek, ciepłe posiłki w szkołach, wyprawki szkolne, a także pomoce naukowe.

Akcja „Gorączka Złota PCK” ma również wymiar edukacyjny. Poprzez akcję PCK promuje idee wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Większość wolontariuszy w „Gorączce Złota” to uczniowie pomagający swoim rówieśnikom. To właśnie aspekt edukacyjny – pokazanie jak drobny gest jakim jest zebranie garści „złotych monet” – ma szczególną wartość. Akcja co roku spotyka się z dużym zainteresowaniem szkół i przedszkoli.

Zachęcamy wszystkich, dużych i małych. Dołączcie do grona „rozgorączkowanych”. Wspólnie odmieńmy los potrzebujących dzieci. Pomagajmy razem– dodaje Michał Mikołajczyk.

Akcja „Gorączka Złota PCK” trwa od marca do czerwca 2023 r.

Wróć do góry