#NaRatunekPowódź

Polski Czerwony Krzyż (PCK) w odpowiedzi na rosnące zagrożenie powodziowe w południowej Polsce uruchomił ogólnokrajową zbiórkę funduszy #NaRatunekPowódź na rzecz pomocy osobom poszkodowanym w wyniku nadchodzącego żywiołu.  

Choć pełna skala zniszczeń i liczba poszkodowanych nie są jeszcze znane, obecna sytuacja na południu kraju, zwłaszcza w województwach Dolnośląskim, Opolskim i Małopolskim, wymaga pilnej mobilizacji zasobów. Celem zbiórki, uruchomionej w sobotę rano przez Polski Czerwony Krzyż, jest zapewnienie szybkiej reakcji na potrzeby mieszkańców, gdy powódź uderzy z pełną siłą.

Sytuacja w regionach zagrożonych powodzią zmienia się z minuty na minutę. 

Ostatnie dni przyniosły dramatyczne zmiany hydrologiczne w południowych regionach Polski. W miejscowościach takich jak Głuchołazy, Oława, Kłodzko czy Racibórz rzeki gwałtownie przybierają, a poziomy wód w rzekach takich jak Biała Głuchołaska, Ślęza, czy Bystrzyca przekroczyły już stany alarmowe. W Głuchołazach w nocy z 12 na 13 września konieczna była ewakuacja około 400 mieszkańców, a służby lokalne, w tym straż pożarna i wojsko, pracują już kolejną dobę, intensywnie umacniając wały przeciwpowodziowe.  

Sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Rzeki przybierają błyskawicznie, a intensywne opady deszczu, które mają potrwać do końca weekendu, mogą doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń, o czym na bieżąco informują lokalne władze.   

PCK rozpoczyna ogólnopolską zbiórkę #NaRatunekPowódź, która umożliwi szybką pomoc poszkodowanym.

Polski Czerwony Krzyż, we współpracy z lokalnymi sztabami kryzysowymi, służbami ratowniczymi oraz samorządami, już teraz przygotowuje się do organizowania pomocy dla najbardziej dotkniętych rejonów. Zbiórka ma na celu zebranie funduszy, które natychmiast zostaną wykorzystane na zakup niezbędnych produktów i sprzętu. Wśród priorytetów jest zapewnienie poszkodowanym: 

  1. Pakietów żywnościowych: W pierwszej fazie akcji pomocowej kluczowe będzie dostarczenie paczek żywnościowych dla osób ewakuowanych z zagrożonych terenów. 
  2. Wody pitnej: Zniszczenia infrastruktury wodociągowej i zanieczyszczenie wód to jedne z częściej występujących skutków powodzi. PCK już przygotowuje zapasy wody pitnej, która zostanie dostarczona tam, gdzie lokalne ujęcia przestaną funkcjonować.
  3. .Pakiety higieniczne: Powódź przynosi również zagrożenie sanitarne. Woda zalewająca tereny często jest zanieczyszczona, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. PCK już teraz planuje dostarczenie pakietów higienicznych, zawierających środki czystości, dezynfekujące oraz niezbędne produkty higieniczne. 
  1. Zakup osuszaczy: Po zakończeniu akcji ratunkowej kluczowe będzie osuszanie zalanych budynków. Pieniądze ze zbiórki umożliwią zakup osuszaczy, które po tym, jak poziom wody opadnie, pomogą w przywracaniu mieszkańcom godnych warunków życia. 

Apel o wsparcie – każda złotówka ma znaczenie. 

Polski Czerwony Krzyż apeluje dziś do wszystkich obywateli, firm oraz instytucji o wsparcie finansowe. Zebrane środki pozwolą PCK na natychmiastowe reagowanie i wdrożenie pomocy w obszarach dotkniętych powodzią. 

– Każda złotówka ma znaczenie – podkreśla Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego PCK. Dzięki Państwa wsparciu będziemy mogli pomóc tym, którzy już dziś muszą ewakuować swoje domy, zabezpieczyć ich podstawowe potrzeby oraz wspierać ich w odbudowie domów po przejściu żywiołu. Nie możemy czekać – musimy działać teraz, aby być gotowym na najgorsze scenariusze. 

Każdy, kto chce wesprzeć akcję pomocową PCK, może to zrobić, wpłacając dowolną kwotę na numer konta:  16 1160 2202 0000 0002 7718 3060

lub BLIK    794 33 22 11

 Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup żywności, wody pitnej, środków higienicznych oraz sprzętu niezbędnego do likwidacji skutków powodzi. 

Wróć do góry