PCK dołączyło do grona darczyńców pozarządowego projektu Health4Ukraine, uruchomionego przez polską spółkę epruf s.a. – największego jednorodnego programu pomocowego w obszarze zdrowia w Polsce. Darowizna zostanie przeznaczona na sfinansowane kodów przedpłaconych na zakup leków i innych produktów dostępnych w aptekach dla osób uciekających przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie.
Dzięki dotychczasowym darowiznom udało się zarejestrować w Programie aż 170 tysięcy Ukrainek i Ukraińców. Jeśli odniesiemy te statystyki do ogółu ukraińskich migrantów, którzy zaewidencjonowali swój pobyt w Polsce przy pomocy numerów PESEL, to okazuje się, że udało się udzielić wsparcia aż 13% całej populacji. Nie podlega wątpliwości, że potencjalnych pacjentów jest znacznie więcej, tym bardziej zatem cieszy fakt, że do puli pomocowej trafiają kolejne środki, które będą rozszerzać grono beneficjentów.
Otrzymane od Polskiego Czerwonego Krzyża wsparcie pozwoli rozdysponować blisko 7000 elektronicznych kodów, każdy o wartości 500 złotych, do wykorzystania w 2022 roku na zakupy we wszystkich aptekach na terenie Polski. Zgodnie z wolą darczyńcy trafią one do tych potrzebujących, którzy dotychczas nie byli uczestnikami programu. Kody mogą być wykorzystane na zakup leków zarówno na receptę, jak i bez recepty, tzw. OTC, a także produktów higienicznych dla dzieci, czy mleka modyfikowanego.
„Bardzo się cieszymy, że dołączamy do tak wartościowego projektu. Polski Czerwony Krzyż od lat prowadzi działania w obszarze zdrowia i edukacji na temat zdrowych nawyków. Od ponad pół roku wspieramy uchodźców z Ukrainy, przekazując pomoc humanitarną w postaci żywności i innych produktów oraz bonów podarunkowych czy prowadząc programy wsparcia finansowego. Zakup leków to kolejna potrzeba, na którą reagujemy, przekazując finansowanie dla 7 000 osób. Stawianie czoła dzisiejszym wyzwaniom wymaga zaangażowanych partnerstw, a z takim mamy tu do czynienia.” – mówi Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.
„Pomogliśmy już ponad 170 tysiącom Ukrainek i Ukraińców. Jest jednak jeszcze wielu potrzebujących, dlatego nie ustajemy w niesieniu pomocy. Zaufanie, jakim obdarzyła nas instytucja z takim doświadczeniem i tak długą historią działania, to ogromne wyróżnienie dla całego programu Health4Ukraine.”– dodaje wiceprezes zarządu epruf s.a., Katarzyna Przybyś-Makuch.
Nawiązanie współpracy z organizatorem Programu odbyło się w asyście partnera wspierającego – firmy Deloitte, która wskazała Program jako wartościową i godną zaangażowania inicjatywę.
Możemy zaobserwować, że uczestnicy programu dotychczas nabywali głównie leki stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego i chorób serca, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, a także leki działające na układ hormonalny i przeciwbólowe oraz preparaty do nosa i gardła. Transakcje były realizowane w aptekach na terenie całego kraju, niemal w każdym powiecie.
Program cieszy się dużym zainteresowaniem. Stronę www.health4ukraine.com od dnia jej powstania odwiedziło ponad 525 tysięcy użytkowników. Dla Uczestników i potencjalnych beneficjentów uruchomiono także infolinię w języku ukraińskim. Do 18 września odebrano ponad 8500 telefonów!
Dodatkowo Pelion S.A. zasilił kwotą 1 mln $ bezpłatne porady telemedyczne w języku ukraińskim świadczone przez lekarzy przychodni Dimedic. Udzielono już blisko 15 tys. konsultacji dla dzieci i dorosłych. Powstał komplementarny system, w którym chory może uzyskać konsultację lekarską i zakupić potrzebne leki bez ponoszenia kosztów.