Międzynarodowy Dzień Migrantów. Nie jesteśmy obojętni.

18 grudnia z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Migrantów.

Migranci, uchodźcy, obywatele ubiegający się o azyl i osoby na uchodźstwie wewnętrznym (IDP) stoją dzisiaj przed poważnymi wyzwaniami. Zdaniem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji ONZ proces przemieszczania się ludności po świecie będzie nadal postępował, zaś liczba osób mieszkająca poza granicami ojczystego kraju będzie systematycznie wzrastać, głównie ze względu na coraz dotkliwsze zmiany klimatyczne, trudne do odwrócenia procesy demograficzne, konflikty zbrojne i katastrofy naturalne.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, dostrzegając rosnące potrzeby migrantów, zwraca uwagę na ich sytuację społeczną, prawną, medyczną, a także psychologiczną. Z inicjatywy Czerwonego Krzyża powstają punkty pomocy humanitarnej ulokowane wzdłuż popularnych szlaków migracyjnych. Miejsca te zapewniają bezpieczną przestrzeń dla migrantów i osób wysiedlonych. W ten sposób co roku zapewniane jest wsparcie dla 4,7 miliona ludzi znajdujących się w drodze do nowego kraju.   

Polski Czerwony Krzyż prowadzi Centra Integracji na terenie całej Polski. Oferujemy bezpłatną pomoc prawną, wsparcie psychologiczne, aktywizację zawodową, naukę języków. Organizujemy spotkania dla dorosłych i zabawy dla dzieci zarówno z Polski jak i z Ukrainy.

 

Potrzeby uchodźców w Polsce po 24 lutego 2022 roku zmieniały się na przestrzeni wielu miesięcy. Na początku było to głównie wsparcie materialne, teraz bardzo ważne jest wsparcie prawne i psychologiczne. W 2023 roku z pomocy PCK skorzystało ponad 450 000 uchodźców z Ukrainy, w tym 410 000 osób otrzymało bezpośrednią pomoc humanitarną, m.in.: w postaci paczek żywnościowych. 250 rodzin (ponad 775 osób) otrzymało dofinansowanie, dzięki któremu mogło samodzielnie wynająć mieszkanie. Ponadto 20 000 uchodźców skorzystało z pomocy psychologicznej. W placówkach Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowanych zostało również 300 warsztatów dla dzieci i młodzieży, 200 kursów języka angielskiego i polskiego, 50 kursów zawodowych i sesji doradztwa zawodowego, a także dziesiątki spotkań integracyjnych, w tym również świątecznych.

 

W prężnie działającym Centrum Integracji w Białymstoku dyżuruje prawnik, ceniony specjalista od prawa migracyjnego, który udziela bezpłatnych porad dotyczących m.in. legalizacji pobytu w Polsce, czy powrotu do swojego kraju. W białostockim centrum regularne dyżury ma również psycholożka z Ukrainy, która pomaga osobom w kryzysie psychicznym. Cały czas odbywają się tutaj kursy zawodowe dla migrantów, przygotowujące do wykonywania płatnych usług np. kosmetycznych, fryzjerskich, czy opiekuńczych. Dużym zainteresowaniem cieszą się lekcje języka polskiego oraz angielskiego.

„Dorośli, którzy uczą się w naszym centrum, nie muszą martwić się o swoje dzieci, ponieważ na czas lekcji zapewniamy ich pociechom opiekę wykfalifikowanej pedagog, mówiącej w języku polskim i ukraińskim”, tłumaczy Ewelina Sadowska-Dubicka, koordynator z Podlaskiego Oddziału Okręgowego PCK. Dzieci i młodzież w Centrum Integracji w Białymstoku nie mają czasu się nudzić. „Mamy dużą salę zabaw ze zjeżdżalnią, ścianą wspinaczkową oraz przestrzeń dla starszych dzieci: z komputerami, piłkarzykami oraz miejscem do gry w planszówki”, dodaje Sadowska-Dubicka.

Przykład Centrum Integracji w Łodzi pokazuje, że zbliżenie migrantów z lokalną społecznością może przebiegać w sposób przyjemny i twórczy. Dużym zainteresowaniem cieszą się tutaj wspólne wyjścia do kina i teatru. Projekt „Czas na święta, czas na radość” zaangażował 20 wokalistów różnej narodowości. Zaśpiewali wspólnie w profesjonalnym studiu nagraniowym piosenkę świąteczną. Ostatnim etapem był teledysk nakręcony w przerobionej na cele kulturalne fabryce. Regularnie w Centrum Integracji w Łodzi odbywają się warsztaty aktorskie oraz plastyczne, efektem tych drugich są prace prezentowane publiczności.

Z okazji Dnia Migrantów Międzynarodowa Federacja Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca przedstawia raport przygotowany przez The Global Migration Lab (raport dostępny poniżej, w wersji angielskiej). Zeszłoroczne badania potwierdziły, że zdecydowana większość (71 proc.) opuszczających swój kraj była do tego zmuszona. Tylko 14 proc. migrowała z powodów zarobkowych, a jedynie 3 proc. ze względu na związek czy sprawy rodzinne. Ponad połowa badanych znajdowała się już w kraju docelowym, a 39 proc. w drodze. Co czwarty migrant otrzymał wsparcie humanitarne od wolontariuszy Czerwonego Krzyża.

Wróć do góry