Dziel się Uśmiechem – ruszyła XII edycja!

W trosce o zdrowe uśmiechy uczniów rusza kolejna edycja „Dziel się Uśmiechem”.

Wrzesień to nie tylko czas powrotów z wakacji, spotkań z dawno niewidzianymi kolegami i nauczycielami. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego tradycyjnie rusza też kolejna, tym razem już 12. odsłona programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. W ramach wyjątkowych zajęć nawet 150 tysięcy uczniów z całej Polski ma szansę dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o zęby i zapobiegać próchnicy. Program niezmiennie organizowany jest przez Mars Polska i Polski Czerwony Krzyż oraz wspierany merytorycznie przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Ambasadorką inicjatywy od lat jest aktorka i działaczka społeczna Magdalena Różczka.  

Ogólnopolski program „Dziel się Uśmiechem” został zainicjowany w 2013 roku jako odpowiedź na utrzymujący się w naszym kraju wysoki odsetek próchnicy wśród dzieci. Niestety problem jest dalej aktualny, a choroba ta niesie ze sobą liczne negatywne konsekwencje i może zwiększać ryzyko wystąpienia innych dolegliwości.  

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia prawie 82% sześciolatków zmaga się z problemem próchnicy1, a według raportu WHO Global Oral Health aż 46% przypadków próchnicy u dzieci poniżej 9. roku życia pozostaje nieleczonych2 

Od lat realizowany program edukacyjny odpowiada na nieustający problem próchnicy wśród dzieci w Polsce. Częstość występowania próchnicy wzrasta od 41,1% u dzieci 3-letnich do aż 93,2% w wieku 18 lat. Próchnica zębów stałych pojawia się niedługo po wyrznięciu się pierwszych trzonowych zębów, tzw. szóstek, które najczęściej są dotknięte przez tę chorobę u dzieci i młodzieży. Jednak dzięki właściwej profilaktyce można temu skutecznie zapobiegać – podkreśla prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. 

Celem „Dziel się Uśmiechem” jest uczenie, zarówno dzieci, jak i rodziców oraz opiekunów, prostych sposobów jak efektywnie dbać o zdrowie zębów. W tym roku do programu dołączą uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych z całego kraju oraz po raz drugi podopieczni szkolnych i przedszkolnych zerówek. Zajęcia prowadzone w oparciu o dopasowane do wieku, atrakcyjne materiały wpisujące się w podstawę programową potrwają aż do wiosny. 

Widząc alarmujące statystyki dotyczące zdrowia zębów dzieci, cieszymy się, że możemy wspierać nauczycieli w prowadzeniu angażujących zajęć i przekazać im atrakcyjne materiały, które sprawią, że wiedza wyniesiona z lekcji na długo pozostanie w pamięci. Cieszę się też, że wspólnie z partnerami podjęliśmy decyzję o zwiększeniu zasięgu akcji oraz włączaniu w nią zerówkowiczów. To ważne, aby prawidłowe nawyki higieniczne budować jak najwcześniejzaznacza Małgorzata Szukała, Kierowniczka Działu Promocji i Pozyskiwania Dochodów, Polski Czerwony Krzyż. 

Znaczenie profilaktyki podkreśla również Profesor Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Prorektor ds. Strategii Rozwoju UM we Wrocławiu: Program promuje wszystkie aspekty higieny jamy ustnej – zarówno te bardziej oczywiste, jak regularne szczotkowanie zębów, jak i te, o których nie wszyscy wiedzą, np. krótkotrwałe żucie bezcukrowej gumy po posiłku, gdy nie ma możliwości ich umycia.  

Poznaj 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów: 

  1. Szczotkuj – Myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie. 
  2. Czyść – Stosuj dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe. 
  3. Żuj – Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie masz możliwości umycia zębów.  
  4. Kontroluj – Regularnie, raz na pół roku, odwiedzaj stomatologa. 

Jak się zgłosić do programu?

Szkoły oraz przedszkola (tylko zerówki) zainteresowane udziałem w programie zapraszamy do kontaktu z oddziałami PCK w całej Polsce (adresy i kontakt do naszych oddziałów znajdziecie na naszej stronie, w zakładce KONTAKT).

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Wróć do góry