Aktualności

Podsumowanie akcji krwiodawczej Banku Pekao i PCK

Mieszkańcy Krakowa, Warszawy i Gdańska wzięli udział w mobilnej zbiórce krwi, zorganizowanej w ostatnich dniach czerwca przez Bank Pekao S.A. z Polskim Czerwonym Krzyżem. Do udziału w akcji zgłosiło się wielu chętnych dawców, dzięki którym udało się zebrać ponad 24 litry krwi.

Czytaj więcej »

Traktat o zakazie broni jądrowej

Od 1945 roku Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wzywa do zakazu i likwidacji broni nuklearnej. Bomby zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki spowodowały katastrofę humanitarną na ogromną skalę. Siedemdziesiąt lat później jesteśmy świadkami długofalowych skutków broni jądrowej, ponieważ szpitale Japońskiego Czerwonego Krzyża nadal leczą wiele tysięcy ofiar narażonych na promieniowanie. Obecnie, w przypadku użycia broni nuklearnej, również nie bylibyśmy w stanie zapewnić żadnej znaczącej humanitarnej odpowiedzi, ponieważ w większości krajów i na szczeblu międzynarodowym nie ma możliwości realizowania skoordynowanego planu radzenia sobie z tak ogromnym wyzwaniem.

Czytaj więcej »

Prawie 100 tysięcy dzieci dowiedziało się jak dbać o zdrowy uśmiech, dzięki programowi „Dziel się Uśmiechem”!

Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań wyników szkolnych, ale także realizacji kolejnej edycji programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki 8. już odsłonie inicjatywy kolejne tysiące uczniów z całej Polski poznało 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów, dzięki którym będą mogli prawidło dbając o uśmiech również w wakacje!

Czytaj więcej »

Bank Pekao i PCK organizują akcje krwiodawstwa

„Oddając krew, ratujesz życie” – pod takim hasłem ruszyła mobilna zbiórka krwi organizowana przez Bank Pekao S.A. wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem. W krwiobusach w kilku miastach w kraju, każda zainteresowana osoba będzie mogła oddać krew. Akcja ma się przyczynić do uzupełnienia niedoborów krwi spowodowanych pandemią i zwiększoną wypadkowością w okresie letnim.

Czytaj więcej »

PCK wspiera honorowe krwiodawstwo

14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Święto zostało ustanowione w 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.

Czytaj więcej »

Blaise Matuidi wspiera nową kampanię MKCK i UEFA

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) przy wsparciu swojego długoletniego partnera, UEFA, rozpoczyna kampanię dotyczącą operacji wojennych, której celem jest zwrócenie uwagi na sytuację personelu szpitali polowych działających na terenach dotkniętych przez konflikty zbrojne. Kampanię wspiera Blaise Matuidi.

Czytaj więcej »

#JestemWolontariuszemPCK Razem jesteśmy #NieDoPowstrzymania

8 maja, w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta, obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To dzień, w którym cały świat zwraca uwagę
na odwagę i poświęcenie wszystkich wolontariuszy i pracowników Czerwonego Krzyża, pomagających w walce z koronawirusem.

Czytaj więcej »

Pożegnanie dra Lauridsa Hoelschera

Z żalem i głębokim wzruszeniem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Szczerego Przyjaciela Polskiego Czerwonego Krzyża, byłego Pierwszego Konsula Generalnego Niemiec Pana dr Laurids Hoelscher. Człowieka, który po objęciu urzędu Konsula Generalnego razem z Polskim Czerwonym Krzyżem tak wiele dokonał budując mosty pomiędzy byłymi więźniami romskimi, żydowskimi, polskimi i innymi narodowościami hitlerowskich obozów koncentracyjnych, a współczesnymi wolontariuszami młodzieży polskiej i niemieckiej.

Czytaj więcej »

Pożegnanie legend miesięcznika „Jestem”

Pod koniec marca br. odeszli wybitni i długoletni redaktorzy miesięcznika „Jestem”: Danuta Brylska – Szperling (zastępca redaktora naczelnego) i Stanisław Szperling (autora i redaktor naczelny); największego sukcesu wydawniczego w dziejach polskiej prasy młodzieżowej.

Czytaj więcej »

XXIII Szkoła Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, edycja on-line

Polski Czerwony Krzyż rozpoczyna rekrutację do udziału w XXIII edycji Szkoły Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych. Kurs odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 10 czerwca 2021 r. w każdy kolejny czwartek tj. 29 kwietnia, 6 maja, 13 maja, 20 maja, 27 maja i 10 czerwca 2021 r. w godzinach 14:00-18:00 w trybie online za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.

Czytaj więcej »

Always #AkcjaDonacja – PCK i P&G razem w walce z ubóstwem menstruacyjnym

Co 5 kobieta lub dziewczyna w Polsce ma problem z dostępem do odpowiednich środków higieny menstruacyjnej. 1 na 6 dziewcząt opuściła zajęcia lekcyjne podczas miesiączki z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych. To wyniki ostatnich badań, które pokazują, jak dużym problemem w naszym kraju jest ubóstwo menstruacyjne. Na początku marca PCK rozpoczyna dystrybucję podpasek, w ramach 2 edycji programu Always #AkcjaDonacja, w której 24 000 dziewcząt z 500 szkół otrzyma pakiety podpasek Always. Polski Czerwony Krzyż przystępuje również do Okresowej Koalicji, która deklaruje przeciwdziałanie problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego w Polsce.

Czytaj więcej »

Powstała Okresowa Koalicja na rzecz walki z wykluczeniem menstruacyjnym. Tak – w Polsce.

Dziś, 8 marca 2021 roku największe organizacje działające na rzecz walki z wykluczeniem menstruacyjnym zjednoczyły siły i powołały Okresową Koalicję. W jej skład weszły Akcja Menstruacja, Czasopismo Szajn, Fundacja One Day, Fundacja Ja, Nauczyciel, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Kulczyk Foundation, Moonka, Natalia Miłuńska miesiączka.com, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie „Pogotowie Społeczne”. „Ignorowanie tematu menstruacji sprawia, że KREW NAS ZALEWA! Zmieńmy to razem!” – napisały w manifeście, który przedstawiły na konferencji prasowej w Warszawie w Pasażu Szymborskiej, ogłaszając następne 12 miesięcy Rokiem Menstruacji.

Czytaj więcej »

IKEA wspiera Polski Czerwony Krzyż w walce z pandemią

W ramach walki z pandemią koronawirusa IKEA przekazała Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi w ramach darowizny środki ochrony bezpośredniej. Do pracowników i wolontariuszy PCK opiekujących się m.in. seniorami oraz osobami chorymi i z niepełnosprawnościami trafiło łącznie kilkadziesiąt tysięcy fartuchów, masek i przyłbic.

Czytaj więcej »

Podsumowanie działania linii wsparcia psychologicznego PCK

W dniu 31.12.2020 zakończyliśmy działanie naszej linii wsparcia psychologicznego. Działała ona w dwóch okresach, w których sytuacja epidemiologiczna, a także obostrzenia związane z koronawirusem mogły wiązać się ze szczególnym niepokojem oraz trudnościami w sferze psychologicznej ( 27.03-30.06 oraz 29.09-31.12).

Czytaj więcej »

Wesołych Świąt!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim nadziei na lepsze jutro, dużo zdrowia, spokoju i wytrwałości. W tym szczególnym czasie pamiętajmy o naszych bliskich i o tych, którzy żyją obok nas, ale nie mogą sami przygotować wieczerzy wigilijnej. Wystarczy drobny gest, aby sprawić radość drugiej osobie. Spokojnych Świąt i lepszego 2021 Roku życzy Polski Czerwony Krzyż.

Czytaj więcej »

Świąteczna zbiórka w STOKROTCE

W najbliższy weekend ( 11 – 13 grudnia br. ) w sieci sklepów STOKROTKA odbędzie się zbiórka
artykułów spożywczych i słodyczy. Zbiórka organizowana jest w ramach akcji świątecznej, której celem
jest przygotowanie paczek dla osób potrzebujących, samotnych, chorych, seniorów, szczególnie tych
osób, które ze względu na pandemię zmuszone są pozostać w izolacji.

Czytaj więcej »

Spotkanie eksperckie „Praktyki w działaniach medycznych podczas konfliktów zbrojnych”

W dniach 2-5 listopada 2020 r. w trybie zdalnym w Genewie odbyło się zorganizowane przez Federalny Departament Spraw Zagranicznych Szwajcarii Spotkanie ekspertów krajowych ds. międzynarodowego prawa humanitarnego (MPH). W wydarzeniu udział wzięło ponad 220 ekspertów z 96 państw, przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Czytaj więcej »